podsumowanie roku 2011

 1. Styczeń – Pomogliśmy przy organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej, który odbył się w SP Rzeplino. Organizatorem był Klub „Ina” Rzeplino, my zadbałyśmy o stronę kulinarną – przez trzy dni, wspólnie z innymi, przygotowywałyśmy wyżywienie dla uczestników turnieju, w którym wzięło udział 8 drużyn. Materiały finansowane były przez organizatora, praca wykonywana była nieodpłatnie. (21-23.01.2011)
 2. Marzec – w dniu Święta Kobiet spotkałyśmy się, aby wspólnie spędzić wieczór. W miłej, świątecznej atmosferze planowałyśmy działania na następne miesiące. Poczęstunek przygotowałyśmy we własnym zakresie. (08.03.2011)
 3. Kwiecień – wspólnie z Nadleśnictwem Choszczno i Sołtysem Rzeplina zorganizowałyśmy akcję sprzątania lasu, pierwszą od wielu, wielu lat. Wzięło w niej udział ponad 50 Mieszkańców Rzeplina – dzieci i dorosłych. Zebraliśmy trzy przyczepy odpadów – butelki, puszki, odpadki z gospodarstw domowych, sprzęty AGD, nawet samochód osobowy zarośnięty mchem. Po zakończonym spotkaniu odbyło się ognisko z kiełbaskami, konkursy dla dzieci przeprowadzone przez Panią Dagmarę z Nadleśnictwa Choszczno, oraz spotkanie dla dorosłych uczestników sprzątania. Sprzyjała nam piękna, słoneczna pogoda. Koszty związane z działaniem poniosło Nadleśnictwo, Sołtys Rzeplina zapewnił transport. (09.04.2011)
 4. Maj – Zbiórka publiczna na zakup sztandaru do SP Rzeplino im. Olimpijczyków Polskich. Prowadziliśmy zbiórkę we współpracy z Radą Rodziców i Stowarzyszeniami z Krępcewa i Bralęcina. Rozprowadziliśmy cegiełki o nominałach 5, 10, 20 i 50 zł. głównie wśród mieszkańców Gminy Dolice na łączną kwotę 3698 zł. Koszt związany ze zbiórką pokryty był ze środków Stowarzyszenia. (13-14.05.2011)
 5. Maj – zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy festyn z okazji nadania imienia Olimpijczyków Polskich Szkole Podstawowej w Rzeplinie. Były występy zespołów, grochówka, kiełbaski, pajda chleba, prezentacja kosmetyków, malowanie twarzy, stoiska gastronomiczne, strzelanie sportowe, pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej, dmuchany zamek dla dzieci i zabawa do białego rana dla dorosłych. Koszty związane z organizacją festynu, m. in. orkiestra, ochrona, kiełbaski, grochówka, sfinansowane zostały z Funduszu sołeckiego i ze środków Gminy Dolice. Strzelanie i pokazy strażackie odbyły się dzięki uprzejmości Klubu Miłośników |Strzelectwa Sportowego w Dolicach i OSP Kolin. (28.05.2011)
 6. Czerwiec – Dzień Dziecka – na placu wiejskim miały miejsce wesołe konkurencje i zabawy dla dzieci przy muzyce i poczęstunku. Żar lał się z nieba i pot z czoła członkom Stowarzyszenia. Dzieci miło spędziły swoje święto. Poczęstunek i drobne upominki pozyskałyśmy od sponsorów. (04.06.2011)
 7. Czerwiec – nasze Stowarzyszenie wzięło czynny udział w imprezie gminnej „Duży piknik nad Małą Iną” Malowałyśmy dzieciom buzie, piekłyśmy gofry, częstowałyśmy też tradycyjną pajda chleba (18.06.2011)
 8. Od 14.06.2011 r. nasze Stowarzyszenie uczestniczyło – jako beneficjent – w projekcie „Kompleksowe wsparcie organizacji sektora ekonomii społecznej” realizowanym przez Fundację Integracji Europejskiej WSTE w Szczecinie. W ramach projektu skorzystaliśmy ze szkoleń w zakresie funkcjonowania organizacji i pozyskiwania funduszy europejskich a także otrzymaliśmy materiały promujące nasze Stowarzyszenie. Uczestnictwo potrwa do 25.02.2012 r.
 9. Lipiec – nasz wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu „Działaj Lokalnie VII” zajął drugie miejsce w rankingu, co przyniosło efekt w postaci dotacji na działania Stowarzyszenia.
 10. Sierpień – Noc czarownic – na zorganizowaną przez nas imprezę tematyczną przybyło liczne grono czarownic i magów. Mieszkańcy Rzeplina oraz goście wzięli udział w paradzie czarownic, która przeszła przez całą miejscowość. Następnie w blasku pochodni i ogniska odbyły się straszne konkursy dla dzieci i dorosłych. Były oryginalne dania, w tym zupka – eliksir młodości. Odbył się pokaz tańca z ogniem, ku niebu wzbiły się kolorowe lampiony z marzeniami. Uczestnicy bawili się przy muzyce do późnych (albo wczesnych) godzin. Wszystkie atrakcje przygotowali we własnym zakresie członkowie Stowarzyszenia. (20.08.2011)
 11. Wrzesień – to pierwszy miesiąc realizacji projektu „O to chodzi, żeby razem rzepkę skrobać„. Podpisaliśmy umowę na realizację projektu i rozpoczęliśmy od rozgrywek sportowych na Orliku. Rozgrywki towarzyszyły Dożynkom. Było coś dla ducha sportowego i coś dla ciała. Nagrodą w poszczególnych konkurencjach dla dzieci i dla dorosłych były własnoręcznie przygotowane, słodkie medale wręczane przez Sołtysa i Wójta. Mieszkańcy Rzeplina wspólnie świętowali zakończenie zbiorów. Finansowanie rozgrywek sportowych zapewnił projekt, pozostałe atrakcje dożynkowe Fundusz sołecki. (10.09.2011)
 12. Wrzesień – na hali sportowej SP Rzeplino rozpoczęły się comiesięczne zajęcia sportowe aerobik i pilates. Odbywały się regularnie aż do grudnia, średnio dwa razy w tygodniu przez godzinę. Brały w niej udział głównie panie, ale i czasem panowie.
 13. Wrzesień – gościliśmy Rowerzystów, uczestniczących w Wojewódzkim Zlocie Turystów Kolarzy. Grupa korzystała z pomieszczeń Szkoły, natomiast nasze Stowarzyszenie zadbało o stronę kulinarną. (16.09.2011)
 14. Wrzesień – sprzątanie lasu – akcja jesienna. Zebraliśmy ponownie chętnych mieszkańców Rzeplina, żeby uprzątnąć teren leśny przy drodze do Żukowa. Miejsce to wyglądało jak wysypisko śmieci. Również tym razem współpracowaliśmy z Nadleśnictwem Choszczno i Sołtysem Rzeplina. Czas sprzątania zbiegł się z akcją sprzątania świata, więc brała w nim udział również liczna grupa uczniów SP Rzeplino z opiekunami. Udało się zebrać dużą część odpadów, część została z uwagi na gęste, o tej porze roku, zarośla. Na zakończenie sprzątania Pani Dagmara z Nadleśnictwa przygotowała ekologiczne konkursy, Stowarzyszenie zapewniło poczęstunek. Również w tym dniu Pracownicy Kolei przybliżyli uczestnikom spotkania przy ognisku zasady bezpiecznego korzystania z przejazdów kolejowych. (24.09.2011) Akcja sprzątania finansowana była w ramach projektu.
 15. Październik – karaoke – spotkanie z piosenką dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach projektu „Oto chodzi, aby razem rzepkę skrobać” Nasze zaproszenie przyjęła liczna grupa dzieci i młodzieży, jak również ich mam. Łącznie ok. 70 osób. Dodatkowym urozmaiceniem była czekoladowa fontanna z owocami. Uczestnicy wybierali utwory do wykonania z przygotowanych list. Kolejka wykonawców była długa. Występowano solo, w duetach i większych grupach: mamy z dziećmi, pary koleżeńskie. Działanie spotkało się z dużym zainteresowaniem na przyszłość. (14.10.2011)
 16. Listopad – spotkanie z historią – przybyli na nie najstarsi oraz młodsi Rzeplinianie, żeby powspominać pierwsze, powojenne lata, porozmawiać o dziejach miejscowości. Byli też goście, m.in. Pan Janusz Gajowniczek – pasjonat historii i autor książek o tej tematyce, który nakreślił zebranym dzieje regionu. Uczestnicy opowiedzieli, z jakich stron przybyły ich rodziny, jak wyglądało wówczas Rzeplino, jak mieszkańcy pracowali i jak się bawili. Podczas spotkania nie brakowało też humoru, opowieści o szkolnych miłościach. Było dużo starych zdjęć, wielu rozpoznawało siebie sprzed lat. Na koniec rozbrzmiewał wspólny śpiew przy akompaniamencie akordeonu. (18.11.2011)
 17. Grudzień – stroiki świąteczne – przygotowywane były wspólnie z Radą Rodziców w SP Rzeplino. Wykonaliśmy najwięcej wianków z daglezji, sosny i modrzewia, które są zawieszane na drzwiach, ale również dobrze prezentują się na stole. Do dekoracji posłużyły nam: pomalowane szyszki, bombki, prezenciki, świeczki, koraliki, kokardki, suszone cytryny, orzechy itp. wykonane stroiki wręczyliśmy osobom, które przez cały rok współpracowały z naszym Stowarzyszeniem, naszym przyjaciołom i sponsorom. Działanie sfinansowane ze środków projektu przy wsparciu sponsorów. (14.12.2011)
 18. Grudzień – nasze stowarzyszenie po raz pierwszy uczestniczyło w Kiermaszu świątecznym zorganizowanym w GCISiP w Dolicach. Zaprezentowaliśmy tam nasze stroiki z igliwia a także wykonane przez nas danie z karpia w konkursie kulinarnym „Jedz ryby będziesz zdrów”. Przygotowałyśmy wyśmienitą roladę z karpia po żydowsku. Potrawa podana na lustrzanych tacach wyglądała atrakcyjnie i smakowała wielu osobom biorącym udział w degustacji. (17.12.2011)
 19. Grudzień – zakupiliśmy betonowe donice, które posłużą do upiększenia naszej miejscowości. Donice czekają na wiosnę, kiedy to zostaną rozstawione wzdłuż ulicy i rozkwitną w nich kwiaty. Zakup sfinansowany został z Funduszu sołeckiego.

Dodaj komentarz