Działo się w 2014 roku

Styczeń – 12.01.2014 wzięliśmy udział w XXII Finale WOŚP w Dolicach – wsparliśmy akcję finansowo a przy okazji podniosłyśmy walory wydarzenia „występując” na scenie.

Marzec – 12.03.2014 podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego na realizację mającą na celu zwiększenie funkcjonalności miejsca rekreacyjno-turystycznego oraz podniesienie jakości życia mieszkańców we wsi Rzeplino poprzez postawienie wielofunkcyjnej wiaty drewnianej z zadaszeniem i podestem, tablicy informacyjnej, zakup stołów i ławek oraz promowanie tego miejsca i całej miejscowości poprzez wydanie pocztówki, informacje w prasie i na stronach internetowych a także zorganizowanie imprezy plenerowej pn „Noc z duchem historii”, która obok promocji wpłynęła na poszerzenie wiedzy uczestników o faktach historycznych. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie 20 480 zł. Do tej kwoty dołożyliśmy własny wkład pracy oraz wymagany wkład własny finansowy, który otrzymaliśmy ze środków Gminy Dolice.

Kwiecień – 25.04.2014 r. ogłosiliśmy konkurs dla sołectw i stowarzyszeń działających na terenie Gmin Dolice, Pyrzyce i Warnice. Konkurs polegał na przygotowaniu formy artystycznej, w której została przedstawiona lokalna historia. Finał konkursu został zaplanowany na 07.06.2014 r. podczas imprezy „Noc z duchem historii”

Kwiecień – we wtorek 29.04.2014 r. rozpoczęliśmy zbiórkę publiczną DLA MARCELA, chorego na białaczkę chłopca z Rzeplina. Rozprowadzaliśmy cegiełki wśród uczniów SP Rzeplino, mieszkańców Gminy Dolice, uczestników imprez plenerowych. Zebrane środki na bieżąco przekazywaliśmy rodzinie w formie zakupionych, potrzebnych artykułów. Rozliczenie zbiórki nastąpi po jej zakończeniu w 2015 r.

Maj – 01.05.2014 r. zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Tu żyję Rzeplino, Gmina Dolice” Konkurs trwał od 01 do 30 maja 2014 r. Spośród najwyżej ocenionych fotografii została wybrana jedna, na widokówkę promująca naszą miejscowość. Autor najlepszego zdjęcia otrzymał nagrodę podczas imprezy „Noc z duchem historii”.

Maj – 07.05.2014 r. kolejny raz kupiłyśmy kwiaty, ziemię, nawóz i begoniowałyśmy Rzeplino. Betonowe donice ustawione wzdłuż naszej miejscowości stały się piękne i kolorowe. Oprócz tego obsadziliśmy ogrodzenie przepompowni tujami.

Czerwiec – Rzeplino zmieniło swoje oblicze w sobotę 07.06.2014 r. Stało się tak za sprawą Stowarzyszenia „Nie ma mocnych” oraz obecnego tam DUCHA HISTORII. Oprócz DUCHA, Rzeplinianom towarzyszyła piękna pogoda, skoczna muzyka, dostojni goście i dobre humory. Wielu uczestników przybyło w strojach z minionych lat. Imprezę rozpoczęła parada po miejscowości. Grupy z Dolic, Krępcewa i Rzeplina przedstawiły lokalną historię i zdobyły dla swoich sołectw pawilony ogrodowe. Korzystali z wybudowanej na tę okazję klimatycznej, drewnianej sceny. Stowarzyszenie przygotowało dla wszystkich obecnych kwaśnicę, serwowaną z kotła znad ogniska, na zakupionych stołach i ławkach a także pamiątkowe widokówki Rzeplina. Fotografie na widokówkę zostały wyłonione w drodze konkursu. Były gry i zabawy rodzinne w klimacie lat minionych a także lepienie w glinie, przejażdżki bryczką konną i inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Szczególne zainteresowanie wzbudzała wystawa dawnych sprzętów użytku domowego i pszczelarskiego oraz wóz strażacki i zabytkowy motorower. Wraz ze zmrokiem nadszedł czas na teatr ognia, lampiony marzeń oraz biesiadowanie przy ognisku. To był bardzo ciekawy czas, który miał miejsce dzięki pracy wielu osób oraz dotacjom z UE i Gminy Dolice.

Czerwiec – KREMZEWO BRAMA CZASU – 21 czerwca 2014 r. wzięliśmy udział w wydarzeniu na zamku u naszych sąsiadów w Krępcewie. Wystąpiłyśmy w historycznych strojach w celu zebrania środków z rozprowadzonych cegiełek Dla Marcela. Atmosfera była wspaniała, to było połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Sierpień – 13 sierpnia 2014 r. wyjazd nad morze – po raz kolejny mieszkańcy naszej miejscowości korzystali z uroków morza i słońca na plaży w Niechorzu. Wyjazd został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Gminy Dolice. Pogoda nas nie zawiodła – w końcu to lato!!! Wróciliśmy zadowoleni, opaleni i wychłostani rześkimi falami Bałtyku.

Wrzesień – dożynki – w sobotę 13 września 2014 miało miejsce doroczne święto plonów. Dożynki rozpoczęła Msza święta a potem obchody przeniosły się na plac wiejski, gdzie wśród kolorowych, dożynkowych dekoracji można było wziąć udział w konkursach i zabawach, degustować dania rybne, przygotowane przez nasze stowarzyszenie, tym również węgierską Halasze z kuchni polowej. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – była akcja bezpieczny przejazd, strefa zabaw dla dzieci, gokarty. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najciekawszą postać z owoców i warzyw. Dożynki zakończyła zabawa pod gołym niebem.

Listopad – Andrzejki – 29 listopada 2014 r. odbył się panterkowy bal andrzejkowy. Były tradycyjne wróżby andrzejkowe, tańce i hulanki w strojach z elementami panterkowymi.

Grudzień – Dzień Seniora w GCISiP – 05 grudnia 2014 r. zorganizowaliśmy wyjazd grupy mieszkańców Rzeplina i Trzebienia na uroczysty Dzień Seniora w Dolicach. Kilkunastoosobowa grupa naszej młodzieży dojrzałej obejrzała przygotowane występy, skorzystała z poczęstunku a także chętnie włączała się we wspólny śpiew.

Przez cały rok prowadzona była nasza strona internetowa oraz profil na Facebooku.

Dodaj komentarz