Działo się w 2012r.

 1. Styczeń – Aerobic i pilates i gry zespołowe. W styczniu i lutym  kontynuowaliśmy nasz projekt „O to chodzi, żeby razem Rzepkę skrobać” w ramach programu „Działaj lokalnie VII” W poniedziałki i czwartki na hali sportowej odbywały się zajęcia sportowe dla dorosłych.
 2. Styczeń – Spotkanie kolędowe było elementem projektu „O to chodzi, żeby razem rzepkę skrobać” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Serce Dzieciom i środków Gminy Dolice. Imprezę uświetniła obecność Klubu „Złota Jesień” z Dolic oraz przedstawicieli Samorządu Gminy Dolice i Rady Powiatu Stargardzkiego. Około stu osób wspólnie śpiewało, bawiło się i degustowało pyszności przygotowane przez członków stowarzyszenia. Mieszkańcy Rzeplina oraz goście swoją liczną obecnością i aktywnym udziałem potwierdzili potrzebę podobnych działań integrujących społeczność naszej małej ojczyzny. (15.01.2012 r.)
 3. Styczeń – „Zatańcz ze mną Mamo” – na hali sportowej SP Rzeplino odbyły się zajęcia sportowo-rekreacyjne dla najmłodszych dzieci i ich rodziców, które kształtują nie tylko ciało, ale także umysł. Sport dla maluchów to po prostu zabawa, radość, ruch a także nauka współpracy w grupie i odskocznia od rutyny dnia codziennego. Najbardziej wszystkim podobały się zabawy taneczne przy muzyce. Wprawdzie wszyscy wyszli zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzach.(19.01.2012 r.)
 4. Luty – trzynastoosobowa grupa mieszkańców Rzeplina uczestniczyła w gminnej imprezie zorganizowanej przez Klub „Złota jecień” i Profilaktykę Dolice pod hasłem „Spieszymy się kochać ludzi”. Główną atrakcją wieczoru był występ kwartetu smyczkowego z Filharmonii Szczecińskiej. Wykonane przez gości utwory bawiły ale i wzruszały. Mieliśmy okazję obcować z prawdziwą klasyczną sztuką. Pięknie zaprezentowali się również pozostali wykonawcy, czyli gospodarze – „Złota jesień”, grupa „Seniorita” z Pyrzyc, Pani Marta Grabowicz i Pan Stanisław Łapyr. Organizatorzy zadbali o miłą atmosferę.(13.02.2012 r.)
 5. Luty – Wyjazd do Opery. „Księżniczka Czardasza” to najsłynniejsza operetka Emmericha Kalmana. Dzieje życia i miłości pięknej gwiazdy variete Sylwii Varesco stanowią kanwę dzieła, w którym subtelna nostalgia łączy się z ognistym rytmem węgierskiego czardasza. Słynne duety: Choć na świecie dziewcząt mnóstwo i Artystki, artystki, artystki z variete należą do największych szlagierów w historii operetki, stanowiąc klasykę gatunku.” Tak opisuje utwór Opera na zamku w Szczecinie, dokąd dnia 21.02.2012 r. udaliśmy się 49 – osobową grupą Rzeplinian. Zachwyciły nas piękne głosy solistów, ale największe wrażenie robiły tancerki i tancerze w kabaretowych, frywolnych strojach. W spektaklu pojawiały się akcenty współczesne, takie jak telefon komórkowy, komputer, nawet ACTA. Było barwnie, radośnie i pięknie – doskonałe zakończenie karnawału.
  Wyjazd finansowany był w ramach projektu „O to chodzi żeby razem rzepkę skrobać” ze środków programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Serce Dzieciom. (21.02.2012 r.)
 6. Luty – Zakończenie projektu. Od 14.06.2011 r. do 25.02.2012 r. nasze Stowarzyszenie uczestniczyło – jako beneficjent – w projekcie „Kompleksowe wsparcie organizacji sektora ekonomii społecznej” realizowanym przez Fundację Integracji Europejskiej WSTE w Szczecinie. W ramach projektu skorzystaliśmy ze szkoleń w zakresie funkcjonowania organizacji i pozyskiwania funduszy europejskich a także otrzymaliśmy materiały promujące nasze Stowarzyszenie. W dniu 25 lutego 2012 r. w Szczecinie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. W imieniu naszego stowarzyszenia w spotkaniu uczestniczyło pięć Pań.  Prezentowane były tam wszystkie stowarzyszenia biorące udział w projekcie, z Powiatu Stargardzkiego było dziesięć organizacji, w tym 4 z Gminy Dolice. Przygotowaliśmy na tę okazję prezentację multimedialną, inne stowarzyszenia przedstawiały również swoje prace, co było interesujące i inspirowało do nowych działań. Szczególnie piękne okazały się świąteczne dekoracje, które obecnie wykonujemy i my. (25.02.2012 r.)
 7. Marzec – Zdobienie techniką decoupage. Członkowie stowarzyszenia święto kobiet spędzili w myśl zasady „przyjemne z pożytecznym”. Grupa chętnych osób uczyła się zdobienia techniką decoupage. Było to nowe doświadczenie, nikt z nas wcześniej nie zajmował się tym. Dzięki uprzejmości Pani Ewy Ściesińskiej i Pani Ewy Rojek przyniesione przez nas pudełka, ramki, świeczniki i inne bibeloty zmieniły się w prawdziwe 😉 dzieła sztuki. Było to bardzo ciekawe, satysfakcjonujące i wciągające zajęcie. Z radością oglądałyśmy swoje dzieła, odtąd zwykłe serwetki nabrały dla nas zupełnie nowego znaczenia. (08.03.2012 r.)
 8. Kwiecień – Sprzatanie lasu. Kolejny raz uzbrojeni w rękawiczki i wielkie worki udaliśmy się do lasu, żeby zebrać śmieci.  Czterdziestoosobowa grupa Rzeplinian podzieliła się na dwie części, żeby oczyścić dwa, najbardziej zaśmiecone miejsca.  Zebrane nieczystości ledwie zmieściły się na wypełnioną po brzegi przyczepę. Po pracy było wspólne ognisko, pyszne, pieczone kiełbaski i konkursy z nagrodami dla najmłodszych. Naszą akcję wsparły życzliwe osoby, które, tak jak my, nie chcą żyć w brudzie: Nadleśnictwo Choszczno, Sołtys Rzeplina i Agrofirma Witkowo. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem las wokół Rzeplina będzie coraz piękniejszy, liczymy na to, że dzieciaki, które dzielnie z nami sprzątały nie będą obojętne w przyszłości na problem bezmyślnego zaśmiecania otoczenia. (21.04.2012 r.)
 9. Maj – Wyjazd do Przelewic. Jedną z sobót najpiękniejszego w roku miesiąca- maja – mieszkańcy Rzeplina mieli okazję spędzić wśród drzew i kwiatów przelewickiego Ogrodu. Chcielibyśmy, aby rodziny były blisko natury i blisko siebie, dlatego po akcji sprzątania lasu w Rzeplinie zorganizowaliśmy wyjazd do Przelewic.
  Grupa 51 osób: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów podziwiała kwitnące rododendrony, azalie, magnolie, kaliny i tysiące innych roślin. Poznawaliśmy ich nazwy, oczami wyobraźni już widzieliśmy je w naszych ogródkach dzieci chętnie korzystały z huśtawek, pniaków i innych atrakcji mieszczących się w Ogrodzie. Spacerom wśród stawów i kwiatów towarzyszyło piękne słonko, ale i ciepłe bluzy się przydały. W „zielonej stołówce” wyjątkowo smakowały wszystkim pieczone kiełbaski, były też śpiewy przy ognisku.
  Cały wyjazd zorganizowany został przez nasze Stowarzyszenie w ramach realizacji projektu 11 Gminnego Programu Profilaktyki Gminy Dolice.(12.05.2012 r.)
 10. Maj –  Barwny korowód elfów, wróżek i innych magicznych istot, przy dźwięku dzwonków, w sobotni wieczór przeszedł przez Rzeplino. W ten sposób rozpoczęła się „Czarodziejska noc elfów i wróżek”, podczas której świętowaliśmy Dzień Matki i zbliżający się Dzień Dziecka. Po paradzie najważniejszymi osobami stały się dzieci: były słodkości, bańki mydlane, niespodzianki i konkursy. Najmłodsi z zapałem szukali ukrytych, magicznych dzwonków, spełniających marzenia. Wiele radości wzbudziły wyścigi narciarzy. Dużą atrakcją byli Panowie z Grupy Twórczej Krata Eon: Pasikonik i Król elfów na szczudłach, którzy bawili się z naszymi maluchami i obdarowywali ich balonowymi zwierzakami. Noc była również atrakcyjna dla dorosłych – obok tańców pod gwiazdami, na które czekaliśmy całą zimę, można było podziwiać fireshow w wykonaniu tancerzy Teatru Ognia Scorpio. Ku niebu wzbiły się tęczowe lampiony z marzeniami mieszkańców Rzeplina. To była kolorowa, magiczna noc. (26.05.2012 r.)
 11. Czerwiec – Sadzenie kwiatów. Stowarzyszenie „Nie ma mocnych” z Radą Sołecką wsi Rzeplino zaplanowało działania związane z upiększaniem naszej miejscowości. W ubiegłym roku zakupiono 28 betonowych donic, które częściowo zostały rozstawione wzdłuż drogi biegnącej przez wieś. 1 czerwca 2012 roku odbyła się akcja sadzenia kwiatów, które poprawiły wygląd naszej miejscowości. Ze względu na prace ziemne związane z kanalizacją, pozostałe donice zostały rozstawione po uporządkowaniu pobocza.
 12. Czerwiec – „Tęczowa Przygoda” – Przedszkole z oddziałami integracyjnymi w Stargardzie Szczecińskim przy współpracy naszego Stowarzyszenia zorganizowało wakacyjny festyn. Wzięły w nim udział przedszkolaki ze swoimi rodzinami a także mieszkańcy Rzeplina. Były gry, zabawy, wesołe, rodzinne konkurencje a także pyszności przygotowane przez Panie z Przedszkola i Stowarzyszenia. Festyn był okazją do promocji Rzeplina.
  Goście podziwiali pięknie zagospodarowane miejsce spotkań w Rzeplinie i wraz z mieszkańcami brali udział w wyścigach w workach, grze w dwa ognie, ogryzaniu jabłek, tańcu z balonami, wyścigach z łyżkami itp. Najwięcej radości wzbudzili tatusiowie ubrani w śliniaki, karmieni przez swoje dzieci. Dopisały humory oraz pogoda. Był to kolejny, ciekawy dzień w Rzeplinie.(30.06.2012 r.)
 13. Sierpień – Wyjazd do Dziwnowa. Słonko, ciepły piasek, szum morskich fal, gotowana kukurydza, a nawet Złota rybka i Myszka Miki czekały na mieszkańców Rzeplina w Dziwnowie. Na wycieczkę zorganizowaną przez nasze stowarzyszenie wybrało się ponad 50 osób – autobus pękał w szwach – trzeba było zabrać mnóstwo rzeczy: szpadelki, wiaderka, parawany, parasole, kapelusze…Dzień nad morzem minął bardzo szybko na pluskaniu się w wodzie, budowaniu zamków i innych przyjemnościach. Wróciliśmy wypoczęci, pełni wrażeń i trochę bardziej czekoladowi. Autokar udostępniła Gmina Dolice (18.08.2012 r.)
 14. Wrzesień – Dożynki. Zamiast na szynki idziemy na dożynki – głosił napis umieszczony przy świnkach wykonanych ze słomianych bali. Podobnie jak ogromny kot, zapowiadały one festyn dożynkowy.  Zgodnie z wieloletnią tradycją, również i w tym roku obchodziliśmy w Rzeplinie święto plonów.
  Dorodne dynie, inne warzywa, zboża, owoce i kwiaty rozgościły się na placu, który w tym dniu był wyjątkowo gwarny. Dzieci, z kolorowymi buziakami, bawiły się z wesołym clownem, skakały w dmuchanym zamku i równie chętnie jak dorośli odbywały przejażdżki bryczką. Również starsi uczestnicy festynu mieli swoje konkursy: rzuty podkowami, szukanie jajek w stogu siana, ujarzmianie dzikich mustangów. Najwięcej emocji wzbudziły ukryte jajka, w ich zdobycie Panie włożyły niemało energii. Na wszystkich czekała Rzeplińska specjalność – zupa węgierska i kiełbaski oraz główna atrakcja kulinarna – pieczony dzik. Wieczorem do tańca mieszkańcom Rzeplina oraz licznie przybyłym gościom przygrywała orkiestra. Niestety znalazły się również osoby, które nie przyjechały po to żeby się bawić, tylko wyeksponować własne frustracje i miernotę. Mimo tego nieprzyjemnego incydentu dożynki były okazją do spotkania sąsiadów, znajomych, integracji i wspólnej zabawy.
  W organizację tego festynu włączyło się wiele osób: Rada sołecka, Sołtys oraz nasi niezawodni Sponsorzy i Przyjaciele Stowarzyszenia. (08.09.2012 r.)
 15. Październik – Sadzenie drzew i krzewów. Obsadziliśmy teren wokół kościoła drzewami i krzewami ozdobnymi: białymi jarzębinami, które będą cieszyć niespotykanym kolorem korali, pachnącymi, białymi forsycjami, kwitnącymi w okolicach Wielkanocy, Posadziliśmy też sześć głogów dwuszyjkowych, przypominających bukiety różowych róż, oraz buk czerwony – wyniosły i dostojny, podobny do takiego, który wcześniej rósł w tym miejscu. Zabezpieczyliśmy sadzonki drewnianymi osłonkami i mamy nadzieję, że pięknie zakwitną i będą strojnym elementem Rzeplina. (15.10.2012 r.)
 16. Grudzień – Stroiki świąteczne – wykonane własnoręcznie stroiki wręczyliśmy osobom, które przez cały rok współpracowały z naszym Stowarzyszeniem, naszym przyjaciołom i sponsorom. (18.12.2011)
 17. Grudzień – Kiermasz świąteczny. Stowarzyszenie „Nie Ma Mocnych” po raz drugi wzięło udział w tradycyjnym Świątecznym Kiermaszu, który odbył się w Gminnym Centrum Integracji w Dolicach. Jedną z głównych atrakcji był konkurs kulinarny „Jedz ryby, będziesz zdrów”. Na konkurs przygotowaliśmy sandacza w cieście naleśnikowym, który został podany na grzance w towarzystwie pięknych, kolorowych i zdrowych surówek. Po degustacji Jury uznało naszą potrawę za najsmaczniejszą i przyznało nam główną nagrodę. (15.12.2012 r.)

Dodaj komentarz